Konkurencja dla światowego systemu bankowego

Aktualnie ustrój bankowy sprawdza się w każdym państwie świetnie. Jest pomimo tego drobna nisza czy raczej niedoskonałość którą uświetniły prywatne przedsiębiorstwa, nazywane nawet parabankami - mowa o pożyczkach bez weryfikacji wierzyciela. Chociaż są one łączone przede wszystkim z znikomymi pożyczkami od ręki - spełniają również istotną rolę dla ludzi majętnych majacych pozostałe wierzytelności. Gwarantują one zdobycie dużego kredytu pod zastaw hipoteki - może to być nieruchomość, auto, akcje czy inny majątek - bez zbytecznej kontroli w Biurze Informacji Kredytowej.

Owszem wierzytelności tego typu - obojętnie od wybranej możliwości czy firmy w której staramy się o pożyczkę - nie należą do najtańszych. Jednak biznesmeni liczą się z tym, wierząc że wyłącznie właściwy i stały obieg pieniądza może umożliwić im stabilny postęp i profit. Na gruntowną wartość zaciągniętej pożyczki - czyli kwotę oraz oprocentowanie - składa się głównie czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego która wynosi 24 %, mianowana odgórnie - ale to nie wszystko. Każdy dług jest specjalnie zabezpieczany, lecz samo ubezpieczenie uwarunkowane jest od wielkości długu. Do tego firmy pożyczkowe dołączają swoje marże w stosunku od wynegocjowanej umowy.

Podmiot który ma zgodne konto w BIK i darzący banki szacunkiem w żadnym razie nie zgodziłyby się na takie warunki - zdecydowałby się na jasne umowy i stawkę procentową oferowaną przez bank. W wypadku pożyczek pozabankowych warunki też co prawda są jasne - jednak znacznie mniej atrakcyjne i sprzyjające. Niemniej jednak mnóstwo osób korzysta z tego wyjścia - mając inne długi i sporą historię w Biurze Informacji Kredytowej. Wiedzą zwyczajnie jak umiejętnie posługiwać się tą możliwością.